پاسداری از فحشا در فضای مجازی ؟

خبر: درخواست دکتر یونس مخیون نماینده مجلس شورای مصر و عضو فراکسیون سلفی "نور" برای فیلترینگ سایت های مبتذل و غیراخلاقی، حملات و اعتراضات بسیاری در پی داشت.

دیدگاه: پزشکان و حکمای قدیم گفته اند: اولین قدم برای درمان، توصیف دقیق بیماری است، چرا که عوارض بیماری های مختلف گاه به هم شبیه هستند، و نمی توان دقیقا تشخیص داد که این عوارض نشانه چه بیماری است. در نتیجه شناختن حقیقت بیماری و مشخصات آن به منزله مقدمه ای حتمی و لازم برای رسیدن به درمان است. و در همین زمینه علما گفته اند: حکم بر هر قضیه ای، نتیجه و بخشی از تصور ما از آن قضیه است، و لازم است تصوری کامل و شامل از یک مسئله وجود داشته باشد، تا بتوان به حکم شرعی صحیح در آن مسئله رسید. قصه بحرانها و مشکلات دول عربی و اسلامی که تاثیر مستقیم و اساسی بر این انقلابها و جنبشهای تاثیرگذار عربی و اسلامی داشت نیز چنین است. این بحرانها و مشکلات، به دلیل تنوع و پیچیدگی و اهمیت آن، باید به دقت بررسی شده و ابعاد و حقیقت آن مورد پژوهش قرار گیرد. مهمترین بحرانی که جهان عرب و جهان اسلام با آن دست و پنجه نرم می کند، بحران سقوط اخلاقیات است. بحرانی که می توان آن را مادر دیگر بحرانها نامید، و رمز اصلی و اول سقوط و از هم پاشیدگی حکومتها و جوامع عربی و اسلامی بود.

قرآن از چالشها و درگیری های اقوام و ملل باستان بسیار سخن گفته، و دلایل سقوط و انحطاط آنان را بیان کرده است. فساد و انحراف اخلاقی سبب اصلی و اساسی هلاک تمامی آن ملل و اقوام بود. از قوم عاد گرفته تا ثمود و لوط و شعیب و دیگرانی که در قرآن ذکر نشده اند، همه به دلیل فساد اخلاقی از بین رفتند، و خداوند آیات مربوط به داستان این اقوام را همیشه با دعوت به تدبر و تفکر در زندگی آنها و هشدار و اخطار شدید در مورد تبعیت از آنان و تکرار اشتباهاتشان پایان داده است.

سرزمین های عربی و اسلامی ما از مدتها پیش تاکنون از بحرانهای اخلاقی پیچیده ای رنج می برند، که آغاز آن به ورود استعمارگران غربی بازمی گردد. آنچه به وضوح در سیاستهای استعمارگران غربی قابل مشاهده است، علاقه بسیار زیاد آنان به ترویج فحشاء و بی بندوباری اخلاقی به عنوان یک فرهنگ، روش و رفتار در کشورهای اسلامی، و تکیه آنان به این روش برای تثبیت نفوذ خود در این کشورهاست. تا جایی که بعضی کشورهای اشغالی و مورد استعمار، قوانینی برای اداره خانه های فحشاء و ضوابطی برای کار روسپیان وضع کردند، و روسپی گری به عنوان شغلی رسمی و قانونی و تجارتی با مشتریان ویژه خود شناخته شد. مسلمانان از ابتدا با این عادات و رفتارهای تازه وارد غربی به مبارزه پرداخته و دریافتند که مقصود از ترویج این رفتارها تضعیف امت اسلامی و مهار آتش غیرت و حمیت دینی و اسلامی در قلبهای مسلمانان است. زمانی که ملتهای مورد استعمار بپا خواسته و اشغالگران را بیرون رانده و به پاکسازی آثار استعمار و بازسازی کشورهایشان پرداختند، از آن معضل بزرگ اخلاقی که بازمانده دوران اشغال و استعمار بود غافل گشتند، چرا که بیشتر رهبران، نخبگان و مسئولان کشورهای منطقه تحت تاثیر عادات و فرهنگ غربی و شیفته غرب، بلکه محصول اشغالگران و فرهنگ معیوب و ناهنجار آنان بودند. در نتیجه مشکلات دیگر را در کشورهایشان مهمتر دانسته و چه از سر جهل و ناآگاهی از خطر چنین معضلی، و یا تعمدا و آگاهانه، اهمیتی به درمان آن ندادند. در مقابل، کشورهای منطقه با نوع جدیدی از جنگ و مبارزه فرهنگی که جایگزین حمله نظامی شده بود روبرو شدند. جنگ فرهنگی که مهمترین هدف و تمرکز خود را بر ترویج مصرف گرایی و فحشاء و إباحی گری بنا کرده بود. برای اولین بار در دهه هفتاد میلادی فیلمهای جنسی یا پورنو به بازار عرضه شد و تجارت آن رونق بسیار یافت، و بازار مناسبی در کشورهای اسلامی پیدا کرد، و بسیاری از جوانان مسلمان گرفتار و شیفته آن شدند، و در نتیجه آن جرائم و مشکلات جدیدی مانند آدم ربایی و تجاوز به عنف بروز کرد، هر چند که به بخشهای خاصی از جامعه محدود ماند، و مشتریان و فریفتگانش به سختی می توانستند به آن دسترسی داشته باشند، چرا که به دلیل ممنوع بودن، قیمت بالایی داشت و به آسانی در دسترس نبود. با پیشرفت تکنولوژی و آغاز عصر اینترنت، ترویج فحشاء و سقوط اخلاقیات وارد مرحله خطرناکتر و مهمتری شد، و سایتهای جنسی و پورنو در اینترنت جنگ و هجوم فرهنگی غرب را وارد مرحله جدیدی ساختند. مرحله ای که قربانیان بیشتری می گرفت و رده ها و محدوده های سنی بیشتری را هدف قرار می داد، و هیچ خانه ای از آن در امان نبود! به این ترتیب این معضل تبدیل به خطرناکترین مشکل هر پدر و مادر در هنگام استفاده فرزندانشان از اینترنت شد.

آماری در این زمینه در اختیار من قرار گرفته است، و می خواهم آن را به تمام کسانی که از درخواست نماینده مجلس مصر خشمگین شده و او را به تعصب و تنگ نظری و مشغول شدن به مسائل کم اهمیت و جانبی متهم کردند اهدا کنم(نمی دانم کدام قضیه و مسئله از سقوط و انحطاط اخلاقی جامعه مهمتر است!). این گزارش مرا تکان داد و برایم اهمیت این خطر را آشکار ساخت و در عین حال احساس خواری و ذلت برایم به ارمغان آورد! چرا که مشخص شد که مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دولتهای اسلامی منطقه بیشترین خسارت ها و صدمات را از این صنعت درآمدزا، خطرناک و مرگ آور می بینند. تصور کنید در لیست بیست و پنج کشوری که مردمش بیشترین بازدید را از سایتهای مبتذل داشته اند، 18 کشور عربی و مسلمان هستند! و از این تعداد 7 کشور در لیست ده کشور اول قرار دارند!! آیا چنین آماری برای درک عمق مصیبت و فاجعه ای که کشورهایمان به آن گرفتارند کافی نیست؟

پس چرا می بینیم کسانی با تمام قدرت از این وضعیت دفاع کرده و به هر کسی که بخواهد برای آن درمانی پیشنهاد نماید حمله می کنند؟

جواب این سوال با پیگیری و رصد رسانه ها پس از انقلاب مصر تاکنون مشخص می شود. چرا که گروه ها و شخصیت های مادی گرا و لیبرال به وضوح در تلاشند ساختار اجتماعی کشورهای عربی و اسلامی را در شکل قبلی آن حفظ نموده و مشکلات و مفاسد موجود در جامعه را دست نخورده نگه دارند، و گروههای اسلامی پیروز در انتخابات را به پرونده های پیچیده تر و دردسرساز مانند مشکلات امنیتی واقتصادی مشغول سازند، و از آن سو وضعیت اجتماعی کشور را به نام دفاع از آزادیهای شخصی از تغییر مصون دارند. این تلاشها از خلال سوالات پی در پی رسانه ها از نمایندگان گروههای اسلامگرا واضح تر می شود، که مرتبا در مورد مسائلی مانند حجاب، توریسم، هنرهای سینمایی و موسیقی و نظایر آن می پرسند، و مشخص است که رسانه های عمومی با تمام قوا و با همراهی نویسندگان و روشنفکران از اباحی گری و افسارگسیختگی اخلاقی معاصر دفاع می کنند.

درمان این پدیده و پیگیری آن دارای اهمیت کمتری از مشکلات اقتصادی و سیاسی نیست، بلکه مهمترین و خطرناک ترین مشکل حال حاضر است، چرا که درمان دیگر مشکلات نیز به نوعی به حل مشکلات اجتماعی و اخلاقی وابسته است. چگونه می توان حکومتی قدرتمند و کارآمد داشت، وقتی گردانندگان و اتباع آن انسانهایی ضعیف النفس و هوسران هستند،  و چگونه می توان فساد و رشوه خواری و واسطه گری و پارتی بازی و عدم بهره وری را درمان نمود، وقتی اذهان مردم مملو از خیالات و هوسهای گمراه کننده و فاسد است؟ و چگونه می توان بر بحران های داخلی و خارج فائق آمد، وقتی نسل جوان و آینده ساز کشور به دنبال ارضای شهوات و هوسهای خود و غرق در فساد و شهوترانی است؟!

شریف عبدالعزیز - سایت مفکرة الإسلام

/ 0 نظر / 47 بازدید