دیدگاه اسلام در باره پیامکی های با این مضمون " این پیام8 بار یا الله بگو و

(سوال) گاهی برایم پیام هایی می آید مثل (زمان دیدن این پیام8 بار یا الله بگو و به 8 نفر بفرست همین حالا خبر خوشی میشنوی ) آیا این پیام ها واقعیت دارد ؟

(جواب) ارسال پیامهای شرعی به دیگر مسلمانان، اگر بقصد خیر و نیکی و خشنودی باری تعالی باشد، انشاءالله اجر و ثواب خواهد داشت، مثلا کسی که یک حدیث نبوی را همراه ترجمه آن به چند تن از دوستان یا اقارب خود می فرستد، انشاءالله ماجور خواهد شد. اما باید آگاه بود که محتوای پیامها مبنای شرعی داشته باشند، یعنی باید مراقب بود که هر پیامی که رنگ و روی دینی داشته باشد، لزوما فرستادن آنها جایز نیست و یا ثوابی ندارد، بلکه تنها پیامهایی ارسال شوند که احیاء کننده سنتی در بین مردم باشد یا تذکری به برادر یا خواهر مسلمانت باشد.
مثلا در پیامهایی که در سوال فوق ذکر شده، هیچیک از آنها درست نیست و اگر کسی این پیامها را به دیگران بفرستد نه تنها اجر و ثوابی نخواهد گرفت، بلکه گناهکار هم خواهد شد.
زیرا:
اولا: اینکه گفته: (زمان دیدن این پیام 8 بار یا الله بگو و به 8 نفر بفرست همین حالا خبر خوشی میشنوی). اساس این سخن از کجاست؟! آیا در کتاب و سنت آمده یا از هوی و هوس دیگران است؟ در کجای قرآن و یا احادیث صحیح آمده که: (اگر کسی 8 بار یا الله بگوید و به 8 نفر بفرستد) بلافاصله خبر خوش میشنود؟! اگر مبنای شرعی دارد، پس دلیل آنرا از کتاب و سنت بیاورید، و اگر ندارد – که ندارد – پس چرا این بدعتها را در بین مردم رایج می کنید. پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید: «من أحدث فی أمرنا ما لیس منه فهو ردّ». متفق علیه 
یعنی: «هر کس چیزی را در دین ما ایجاد کند که جزو آن نباشد، مردود است واز او پذیرفته نمی شود».
و عبداﷲ بن عمر رضی ﷲ عنهما شاگرد مکتب رسول الله صلی الله علیه وسلم است، یعنی کسی که نزد رسول خدا صلی الله علیه وسلم دین یاد گرفت، او می فرماید:
«کل بدعة ضلالة وإن رآها الناس حسنة»
«هر بدعتی گمراهی است اگر چه مردم آنرا خوب ببینند».( دارمی آن را با سند صحیح روایت کرده است).
بنابراین هرکس چنین پیامهایی می فرستد، نه تنها هیچ ثوابی نمی گیرد بلکه گناهکار هم خواهد شد، زیرا مروج بدعت در بین مسلمانان خواهد شد. و شما بعنوان یک مسلمان تابع سنت نبوی، باید تنها مطالب شرعی و صحیح را برای مردم بفرستید که مبنیا شرعی داشته باشند، و اگر با اینگونه پیامهای عجیب روبرو شدید، باید فرستنده پیام را آنها را نصیحت کنید که این پیام تو صحت ندارد، زیرا دلیلی از کتاب و سنت بر آن نیست و ما تابع سنت هستیم نه هوی و هوس مبتدعین..
دوما: این پیام که: (قل هو الله احد الله صمد لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احد. این سوره مبارک یگانگی خداوند را بیان میکند اگر خداوند را دوست داری برای ده نفر بفرست تا میلیونها نفر بگویند) و فردا به مراد برسید.
این هم مبنای شرعی ندارد و ساخته دست مبتدعین است.
بهتر است پیام را اینگونه بفرستید: (پیامبر صلی الله علیه وسلم فرموده: هرکس سوره اخلاص را بخواند، ثواب یک سوم قرآن را می گیرد. پس امشب قبل از خوابیدن فراموش نکنید که این سوره را سه بار بخوانید). این پیام مبنای شرعی دارد که در حدیث صحیح نبوی می فرماید: «أَیَعْجِزُ أَحَدُکُمْ أَنْ یَقْرَأَ فِى لَیْلَةٍ ثُلُثَ الْقُرْآنِ؟» قَالُوا: وَکَیْفَ یَقْرَأُ ثُلُثَ الْقُرْآنِ؟ قَالَ: «(قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ) یَعْدِلُ ثُلُثَ الْقُرْآنِ». صحیح مسلم.
یعنی: «آیا یکی از شما نمی‌تواند در یک شب، یک سوم قرآن را بخواند؟ صحابه عرض کردند: چگونه یکی از ما می‌تواند یک سوم قرآن را بخواند؟ فرمود: «سورة اخلاص برابر با یک سوم قرآن می‌باشد». 
پس باید پیامهایی به دیگران بفرستید که مبنای شرعی داشته باشد، تا سنت را زنده کنید، نه آنکه بدعتی را بسازید و به دیگران بفرستید.
خلاصه اینکه: پیامهایی که ذکر شده اند، هیچکدام مبنای شرعی ندارند و نباید آن پیامها را به کسی فرستاد و بلکه واجب است که فرستنده پیام را نصیحت نمود تا به سنت صحیح نبوی صلی الله علیه وسلم بازگردد، نه آنکه بدعتی را ایجاد کند و در بین مردم رواج دهد، مبادا بجای خیر، شر نصیب وی شود و شیطان بخواهد از جهل او سوء استفاده نماید.

/ 0 نظر / 66 بازدید